سودان، حمدوک : ساختار کمیسیون صلح پایه ریزی شده است

به گزارش وبلاگ عینک من، نخست وزیر دولت انتقالی سودان از تشکیل کمیته آماده سازی مذاکرات صلح با گروه های مسلح این کشور اطلاع داد و گفت: از آنجایی که تحقق صلح در کشور از اولویت ها مهم دوره انتقالی محسوب می گردد، اصول و ساختار کمیسیون صلح پی ریزی شده است.

سودان، حمدوک : ساختار کمیسیون صلح پایه ریزی شده است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ عینک من، عبدالله حمدوک نخست وزیر دولت انتقالی دیروز رسما اعضای کابینه خود را معرفی کرد. این کابینه 18 وزیر دارد و قرار شده است دو وزیر باقی مانده پس انجام مشورت های لازم به هیئت دولت حمدوک اضافه شوند. به گفته نخست وزیر دولت انتقالی سودان، این دولت به زودی فعالیت خود را آغاز خواهد نمود. بر اساس توافق ائتلاف آزادی و تغییر با نظامیان سودانی اولین نشست دولت انتقالی اواسط سپتامبر درخارطوم برگزار خواهد شد.

نخست وزیر دولت انتقالی گفت: کمیته ای برای آماده سازی مذاکرات صلح با گروه های مسلح تشکیل شده و از آنجایی که تحقق صلح از مهم ترین اولویت های دوره انتقالی است، اصول و ساختار کمیسیون صلح در سودان پی ریزی شده است.

عبدالله حمدوک که پس از معرفی وزیران هیئت دولت انتقالی سودان در جمع وبلاگ عینک من سخن می گفت، گفت: گروه های مسلح جزیی از انقلاب مردم هستند و مشارکت این گروه ها در این انقلاب بسترهای لازم را برای اجرایی شدن صلح در کشور فراهم می نماید.

وی توضیح داد: به منظور فراهم کردن بسترهای لازم برای تحقق صلح در کشور، کمیته ای با مشورت شورای حاکمیتی تشکیل دادیم که در آن اعضای دولت انتقالی و شورای حاکمیتی حضور دارند. ماموریت این کمیته معین چارچوب کلی برای ساختار کمیسیون صلح است چراکه خاتمه دادن به جنگ و تحقق صلح پایدار در کشور از مهم ترین اولویت های دوره انتقالی است.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، حمدوک توضیح داد: دولت انتقالی در مورد تحقق عدالت در کشور گام خواهد برداشت و اجرایی شدن عدالت ارتباط نزدیکی با برقرای صلح و ثبات دارد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه اصول و معیارهای مذاکرات صلح چیست؟ گفت: در شرایط کنونی مذاکرات صلح با دوره های قبل متفاوت است. در این مرحله مذاکره نمایندگان به عنوان دو طرف متخاصم پشت میز مذاکره نمی نشینند، بلکه به عنوان شریک با یکدیگر گفت وگو خواهند کرد. ما باید کوشش کنیم فضای جدیدی به وجود آوریم تا صلح در کشور محقق گردد. صلح ریشه های بحران در کشور را خشک می نماید و رشد وشکوفایی متوازنی به همراه خواهد داشت.

این روزنامه سودانی در خبر دیگری نوشت: پایتخت سودان جنوبی طی روزهای آینده میزبان گفت وگو های صلح میان دولت انتقالی و گروه های مسلح سودانی خواهد بود. این مذاکرات تحت نظارت کشورهای همجوار سودان به اضافه عربستان، امارات و قطر برگزار خواهد شد.

با توجه به اینکه گروه های مسلح سودانی پذیرفته اند که با دولت انتقالی مذاکره نمایند، رئیس جمهور سودان جنوبی امیدوار است که در نشست جوبا گام های مناسبی برای تحقق صلح در سودان برداشته گردد.

بر اساس توافقی که نظامیان با ائتلاف آزادی و تغییر انجام داده اند، دولت انتقالی طی 6 ماه اول فعالیت خود باید توافقنامه صلح را با گروه های مسلح در دافور، کرفان جنوبی و نیل آبی امضاء کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سودان، حمدوک : ساختار کمیسیون صلح پایه ریزی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودان، حمدوک : ساختار کمیسیون صلح پایه ریزی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید