گزارش خبرنگاران، بودجه و مجلس؛ چالش های تشکیل غیرقانونی وزارتخانه های جدید اشرف غنی

به گزارش وبلاگ عینک من، شماری از اعضای مجلس افغانستان اعلام کردند که اقدام اخیر اشرف غنی برای تشکیل وزارتخانه های جدید غیرقانونی است، پیش بینی برای بودجه آن نشده بود و مجلس نیز هنوز این اقدام را تایید نکرده است.

گزارش خبرنگاران، بودجه و مجلس؛ چالش های تشکیل غیرقانونی وزارتخانه های جدید اشرف غنی

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ عینک من، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در هفته های اخیر با صدور فرمان هایی جداگانه دو وزارتخانه جدید را در تشکیلات دولت افغانستان ایجاد نموده است.

وی عبدالسلام رحیمی را به عنوان وزیر دولت در امور صلح و سیما سمر را نیز به عنوان وزیر دولت در امور حقوق بشر و روابط بین الملل معین نموده است.

شماری از اعضای مجلس افغانستان در واکنش به این موضوع تصریح کردند که تشکیل وزارتخانه های جدید از سوی اشرف غنی غیرقانونی و تخصیص بودجه آنها نیز پرسش برانگیز است.

محمدشریف بلخابی نماینده سرپل در مجلس افغانستان اظهارداشت: هر اداره جدیدی که بدون تائید مجلس افغانستان در تشکیلات دولت ایجاد گردد غیرقانونی است و تخصیص بودجه نیز برای آن اقدامی غیرقانونی محسوب می گردد.

این در حالی است که در تشکیلات دولت افغانستان وزارت صلح و امور حقوق بشر وجود ندارد و مجلس نیز بودجه ای برای پیشبرد امور وزارتخانه های جدید تصویب ننموده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این موضوع تشکیل وزارتخانه های جدید را قانونی و در حیطه اختیارات اداری و تشکیلاتی رئیس جمهوری این کشور مطرح نمود.

در حال حاضر دولت افغانستان باید امکانات مورد احتیاج وزارتخانه های جدید را فراهم کند و به کارمندان نیز حقوق بپردازد درحالی که بودجه ای برای این وزارتخانه ها اختصاص نیافته است.

شمروزخان مسجدی سخنگوی وزارت دارایی افغانستان گفت: تقریبا (10 میلیون دلار) بودجه وزارت دولت در امور صلح از سوی کابینه دولت تائید شده است و بزودی به مجلس ارسال می گردد.

وی اضافه کرد: وزارت دارایی هنوز برای تخصیص بودجه به وزارت دولت در امور حقوق بشر و روابط بین الملل دستوری دریافت ننموده است.

مجلس افغانستان سال گذشته بودجه سالجاری را تصویب کرد که تشکیل وزارتخانه های جدید در این بودجه پیش بینی نشده بود؛ حقوقدانان با اشاره به این موضوع انتقال بودجه از یک واحد اداری به واحد اداری دیگر را بدون تائید مجلس این کشور اقدامی غیرقانونی می دانند.

آرش شهیرپور عضو اتحادیه حقوقدانان افغانستان اظهارداشت: ایجاد ادارات جدید در تشکیلات دولت در ماده 90 قانون اساسی درج شده است و از صلاحیت های حکومت به علاوه شورای ملی دانسته شده است. بنابر این اشرف غنی برای هرگونه تشکیل اداره جدید در دولت به تائید مجلس و سنای این کشور احتیاج دارد.

تنها دو ماه زمان به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است، نگرانی هایی وجود که تشکیل وزارتخانه های جدید از سوی اشرف غنی تنها برای امتیازدهی به منظور پیروزی در انتخابات این کشور اجرا شده باشد.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پیش از این تذکر داده بودند که دوره کاری اشرف غنی در خردادماه خاتمه یافته و رئیس جمهوری صلاحیت عزل و نصب مقامات ارشد دولتی را از دست داده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش خبرنگاران، بودجه و مجلس؛ چالش های تشکیل غیرقانونی وزارتخانه های جدید اشرف غنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران، بودجه و مجلس؛ چالش های تشکیل غیرقانونی وزارتخانه های جدید اشرف غنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید